Fresh fall

Today half of the day i didn’t even get to go outside. It was raining AND the wind was so strong that when my little kitty went to have a drink outside he had hard time to get back inside. But the second half of the day was beautiful. It was fall-cold. Today i actually felt the real fall. I freaking love fall! The air is so fresh and it’s all starting to get yellow and orange and so on. 
Täna oli pool päeva täiesti kasutu. Õues oli ilm kohutav, vihm ja tugev tuul. Tuul oli ikka nii hirmus suur, et kui väike nööbike läks õue jooma, oli tal üsna raske tuppa tagasi saada. Teine pool päevast selle eest oli super. Ideaalne sügisilm. Päike ja pilved ja jahe õhk. Natuke tuult ka. Täna tundsin ikka seda õiget sügist, super. Õhk on nii värske ja jahe. Ja kõik ümberringi hakkab värvi muutma. Paljud puud jm on veel rohelised, aga mõned nobedamad on juba täiesti kollased ja veel nobedamad on täiesti paljad.
 He was pretty much everywhere all the time / Ta oli põhimõtteliselt igal pool igal ajal 
 Obviously that kitty needs to go on a diet, he’s round like a globe 😀 / See kiisu peab ilmselgelt dieedile minema, ta ümmargune kui gloobus 😀

6 thoughts on “Fresh fall

  1. Need pildid on imelised! Jõhker sügise tunne tuli peale ja ootan nüüd, et lehed läheksid veel kollasemaks.. et tuleks juba see ÕIGE sügis kätte, nii ilus:)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.