Scent so fine – JOIK

 
 
Yes. I got my first fancy candle. Actually no, i still have one STELLARIUM candle and that will never be burnt. A sweet memory. But this is certainly first JOIK candle. It’s amazing that i found out that JOIK is available in Haapsalu. And they have quite many JOIK candles there (ofcourse not all but at least two shelves). Perfect! But i didn’t actually purchase it for myself. I mean i could but i though the gallery would appreciate the fine scent more. And it’s really sweet melon. Not too strong!
Sai täna soetatud esimene fäänsi küünal. Tegelikult ei. Üks Stellariumi küünal on mul siiani vanemate kodus riiulil. Ja sinna see ka jääb ilmselt. Mälestuseks üks põletamata. Aga antud JOIK on kindlasti esimene oma seas. Nagu ma mitu postitust tagasi mainisin, siis avastasin päris hea valiku JOIK asju Haapsalu ökopoes, mis on super! (muidugi ei ole valik nii suur kui mõnes ilupoes tlnas, aga siiski päris mitu valikut, küünlaid puhtalt juba kaks riiulijagu). Tegelikult ei soetanud küünalt koju vaid galeriisse. Seal on ilmselt selle kasu suurem. Ja siis lõhnab nüüd nii maitsvalt. See mango ei ole sugugi nii kange kui ma kartsin. Täpselt ideaalne!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
New jewellry arrived in the Gallery. I’m deeply in love with them. Almost unnaturally. Even my mom got herself new pair of earrings… a mom who’s been wearing the same gold earrings for past 30 years!
Galeriisse saabusid AnniMoodi uued ehted ja ma ootasin neid nagu väike laps jõulukinke. Ma olen juba esimesest päevast alates, mil need avastasin, armunud. Pakk oli mul paar päeva kodus ja ema sai esimese pilgu ja sai endalegi ühe paari… ema kes on kandnud ühtesi kõrvarõngaid mingi 30 aastat!
 
 
 
 
 
 

2 thoughts on “Scent so fine – JOIK

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.