Get inspired! Houzz

   There are so many sites dedicated to give you inspiration… Pinterest, Tumblr, Weheartit, Polyvore… all with different ‘goals’, either photography in it’s simplest terms, clothings, interior & exterior and so on. 
     But i recently (few months ago) discovered Houzz.com. I mostly use it in tablet pc. The app is made so comfy and easy to use. Anyway Houzz focuses on interior and exterior design. You can sort pictures by products, units, themes and so on. The key products on the picture are tagged with places and sites where you can buy them and how much they cost. Most of the products are insanely expensive because they are author or high-design. You have to experience it to see how beautiful that place is. I can lose myself in there for hours. You can create your own ideabooks. For example you’ll find everything for kitchen or bathroom and you save them with your own comments. Anyway, that’s one place where i go to relax and watch amazing designs.
     Hetkel on üle veebi nii palju saite pühendatud ‘inspiratsioonile’. Need kas on riiete, sisustus, fotograafia või muu najal üles ehitatud. Pinteres, Tumblr, Weheartit, Polyvore… kes neid siis ei teaks. Kõik väga põnevad kohad, igalühel oma funktsioon. 
     Hiljuti avastasin enda jaoks aga Houzz.com. Antud lehekülg pühendab kõik sise-välisdisainile. Saab vaadata miljoneid ja miljoneid üksiksprodukte kuid ka komplekte, tubades, majadest, aedadest jne. Komplektides on üldiselt ära märgitud need põhirõhud ja külge lisatud hinnad ja kohad kust neid soetada saab. Suurem osa asjadest on ääretult kallid ja seda sp et kõik on kõrgdisain ja tihti autoritööd ja isegi eritellimused. 
     Kokkuvõttes peab ise proovima, et selle võlust aru saada. Minu jaoks on see kujunenud selliseks kohaks kuhu lähed ja aja maha võtad ning lõõgastud ilusaid asju vaadates. 

Now i’ll just illustrate with some of my saves for my general ideabook
Nüüd illustreerin mõne salvestisega oma üldisest ‘ideeraamatust’

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.