Things i don’t talk about: beauty products

I dedicate this post to my 3 new besties. Beauty products have been pretty much no-no for me for the past 10 years. Mostly it still is. I still can’t wear mascara or concealers or anything like that. I get weirdly tired every time i try. Especially when i apply anything on my eyes. They dry out and i really struggle to keep my eyelids open. Perhaps i wore all the make-up i’m allowed in one lifetime when i was 14. Who knows. I don’t even want to actually but lately i’ve started to wear lipsticks and blush on my cheeks so i had to start cleaning my face properly.
I’m currently using L’OREAL cleansing water, Ingli Pai face creme which is a real blessing in the sky. Honestly, my face is so light and soft. It doesn’t make my skin all greasy and ‘heavy’ after i apply it. That little jar costs about 8€. I’m pretty sure it won’t be my last though. 
As the face creme was such a surprising goodie from Ingli Pai i decided to test their cleansing water as well. Tried those two together once now and the result was even more… wow. But i’ll have more to say after a week or so.
Listen to me, going all strong with self-care. That’s so alien. Considering I’m such a pig in so many ways!
And finally i’m pretty sure Vestige Verdant really gave the base for my upcoming healthier face! I’ve used it about 3-4 times now and i think i’m handling it right finally (first time i held it too long, second time i applied too thin layer and third time i did it way too close to the previous mask). I really see that all those little bumps on my skin are starting to retire after so many years. Farewell!
Oh, I’ve already found my next wishlist item as well. It’s a TURBLISS bioactive face mask, made of peat.

Pühendan selle postituse kolmele uuele sõbrale. Ilutooted on olnud siiani EI-EI minu jaoks, pea 10 aastat juba. Siiani on tegelikult. Ei suuda ma kanda ripsmetušši, peitekreemi või midagi taolist. Ma väsin kummalisel kombel. Eriti kui kannan midagi oma silmadele. Need kuivavad ära ja hakkavad jubedalt kipitama. Võib-olla sai kõik elu kosmeetika ära kasutatud kui olin 14. Kes teab… Ja tegelikult ma väga ei põe sellepärast, ei igatsegi väga taga! Olen aga hakanud kandma just huulepulki ja põsepuna. See aga tähendab, et pean korralikult oma nägu puhastama hakkama. 
Siiani kasutasin L’OREAL‘i näovett ja Ingli Pai näokreemi, mis on tõeline õnnistus! Ausalt, minu näonahk pole vist kunagi nii kerge ja pehme olnud. See ei jäta nägu rasvaseks ja ei muuda nägu ‘raskeks’. See imetilluke purk maksab küll 8€ kanti, kuid olen kindel, et viimaseks see mul ei jää!
Ja kuna näokreem oli tõesti imeline üllatus, siis otsustasin proovida ka nende näovett. Olen seni kasutanud vaid korra neid kaht koos (tulemus oli veel rohkem wow) seega oskan ehk varsti rohkem kommenteerida!
Kuulake mind, räägin enesehooldus (?) toodetest. Kõlab nii võõralt. Arvestades milline põrsas ma olen, nii mitmes mõttes!
Ja lõpuks, olen rohkem kui veendunud, et minu tulevase tervisliku naha aluseks on Vestige Verdant. Olen katsetanud umbes 3-4 korda ja arvan, et olen selle käppa saanud, lõpuks ometi! (Esimene kord hoidsin liiga pikalt peal, teine kord kandsin liiga õhukese kihi, kolmandal korral jätsin liiga väikese vahe eelmise korra järel). Ma tõesti näen kuidas see must möks kaotab need kaua olnud ‘kaunikesed’ tillukesed muhud. Head teed!
 Olen leidnud ka uue toote, mille oma soovilisti lisan. Tegemist on TURBLISS näomaskiga, mis koosneb põhiliselt kosmeetilisest turbast. Nende stoorit saate juba kodukal uurida!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.