Tallinn & Seaplane Harbour

If you ever have the opportunity to visit this amazing place in Tallinn , Seaplane Harbour, i deeply recommend you catch that exhibition. 
I extremely fear heights and to my surprise i get ‘seasick’ when it’s way over my head serious. So i did actually get somewhat seasick in there. It’s massive structure was claustrophobic, ofcourse not in a too-small-space way, but more like that you can’t run out of it fast enough, if you god forbid’ have to. The paths that are above ground go undulating and for strong 10-15 minutes i had to stay strictly between the track and head down. I was a bit overwhelmed at that time, but as the waving road ended and i was on more concrete ground… all was well. Still that massive height and scale kept me alarmed all time. For the first hour i couldn’t even look up to take pictures of the propellers, so i just blindly shot my mean machine towards them and hoped for the best ;D
 I sound like a big sissy but i am my father’s daughter after all (he’s afraid of the heights). I’m not telling this to freak you out or make this place unpleasent. I’m pretty sure most people are normal in that sense and this sounds more colorful and interesting than terrifying. 
Kui teil tekib kunagi võimalus külastada Tallinna Lennusadamat, siis ma siiralt soovitan sellest kinni haarata. 
Ise kardan jubedalt kõrgust ja minu üllatuseks muutun ma ”merehaigeks” kui asi muutub liiga tõsiseks. Seda mainides, tabas mind see ka seal. Selle hoone massiivne ülesehitus oli hirmutav ja mõjus klaustrofoobiliselt. Muidugi mitte liiga-kitsas näol. vaid pigem ei-jõua-piisavalt-kiirelt-välja-joosta, kui vaja oleks. Rajad, mis kõrguvad maast tükk maad eemal, lainetasid. Pidin julged 10-15 minutit liikuma tee keskel ja nina maas. Olin päris närvis, kuid kohe kui see teelõik otsa sai ja olin vähe konkreetsemal pinnal… korras nigu Norras! Sellegipoolest hoidis massiivne kõrgus ja ruum mind terve külastuse vältel noa tera otsas. Esimese tunnikese ei saanud isegi nina lakke suunata, pidin propelleritest pilti tegema pimesi. 
Ma kõlan nagu korralik argpüks, aga ma olen päeva lõpus ikkagi oma isa tütar (temagi kardab kõrgust). Ma ei räägi seda selleks, et kedagi eemale peletada või muuta see koht ebameeldivaks. Olen kindel, et enamus inimesi on normaalsed ja need muljed on pigem põnevad kui hirmutavad!
After that we went for a bite in ”Talleke ja Pullike”. I’m sorry, but those plates are just beyond ridiculous. Especially when tables are so small!
Pärast läksime sööma restorani ”Talleke ja Pullike”. Andke andeks, aga need taldrikud on täiesti ajuvabad. Eriti kui lauapinda on nii vähe! 😀
My favorite place in Tallinn, Lyon.
Minu lemmik söögikoht Tallinnas, Lyon.Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.