Interior design shop, Ringiääres

Today i visited the best store in my little hometown. It’s an interior design shop. You know, those scandinavian-like stores that are drowning with stuff. You literally pray that nothing gets caught on your bag and falls down. But i bow for that style so this place is like a zen zone for me. There were little owls, owl pillows, cristal chandeliers, retro soup bowls, candles, candleholders, mugs… etc. Anywho. This time i chose these two amazing bamboo containers and a handcraft mug by Kärdik Keraamika. These two containers are for the sugar and coffee. Oh, and i love-love-love the new(ish) line of coffee by Rimi. They are simply divine! 
Täna külastasin oma kodulinna lemmikpoodi, Ringiääres. See on üks tilluke sisekujunduspoeke. Kes pole käinud seal ja ei tea sellest midagi, siis 1:1’le võrdluseks võin anda Tallinna sisekujunduspoe ”Muster”. Ringiääres on küll oluliselt väiksem, aga kõik kraam on sama äge ja hinnaklass on põhimõtteliselt sama. Võibolla mõningad käsitöö tooted on väikeseks boonuseks, kuid neid on ka vaid parematest parimad! Pood iseenesest on selline skandinaavialik, kus loodad, et miski koti taha kinni ei jää ja puruks ei kuku. Lihtsalt nii palju, nii üksteise otsas! Aga sellised paigad on minu jaoks puhas zen! Seal oli kõike: öökulli figuriine. öökulli patju, lühtreid, retro supikausid, küünlad, küünlaalused, tassid…jne.
Ise ostsin aga need kaks imeilusat bambuseanumat ja ühe kruusi Kärdik Keraamikalt. Kaks esimest sai soetatud suhkru ja kohvi tarbeks. Ahjaa, olen hakanud jooma pm vaid Rimi kohviseeriat. Ausalt, need on nii-nii head! 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.